Jesteś w ciąży i zastanawiasz się jaki trening jest najlepszy dla Ciebie?

Aktywność fizyczna w ciąży przynosi wiele korzyści zarówno dla mamy jak i dla dziecka, ale jaki trening jest odpowiedni dla Ciebie?

Wszystko zależy od tego jaki tryb życia prowadziłaś zanim zaszłaś w ciążę. Jeżeli z ćwiczeniami fizycznymi nie miałaś do tej pory nic do czynienia, udaj się na zajęcia dedykowane dla kobiet w ciąży. Najlepiej znaleźć dobrą szkołę rodzenia, gdzie zajęcia prowadzone są przez fizjoterapeutę urologicznego. W klubach fitness też jest bogata oferta tego typu zajęć, ale polecam zawsze sprawdzić kwalifikacje instruktora prowadzącego.

Jeżeli natomiast byłaś aktywna, to ciąża nie jest powodem dla którego należałoby zrezygnować z ćwiczeń fizycznych!!! Warto jednak zmodyfikować treningi tak aby przynosiły jak najwięcej korzyści dla Ciebie i maleństwa. Przede wszystkim zadbaj o swoje mięśnie dna miednicy- powinnaś je wzmocnić!!!

Ja polecam zwykłe wzmacnianie tj.: TBC, ABT, SHAPE
Trening na którym wzmocnisz mięśnie całego ciała, z naciskiem na mięśnie nóg. Nie stracisz wypracowanej kondycji i utrzymasz właściwą wagę ciała. Musisz jednak pamiętać czego unikać będąc w ciąży:

– ćwiczeń na mięśnie proste i skośne brzucha- zamiast tego wzmacniaj mięśnie nóg, albo mięśnie grzbietu;
– podporów przodem- do tych ćwiczeń potrzebna jest mocna ściana brzucha;
– biegania, podskoków- osłabiają mięśnie dna miednicy;
– treningów siłowych- nie mogąc napinać brzucha nie masz odpowiedniej stabilizacji kręgosłupa;
– ćwiczeń w których miednica jest asymetrycznie ustawiona np. jedna noga na stepie, druga na podłodze. Postaw obie nogi na podłodze.

Często decydujecie się na spokojniejsze formy ćwiczeń np. Pilates , zdrowy kręgosłup… i to jest dobry wybór, ale na pierwszy trymestr. Dlaczego?
Na zajęciach Pilates głównie wzmacniamy CORE- czyli mięśnie głębokie brzucha. Warto nauczyć się napinać mięsień poprzeczny brzucha, ale możesz to robić tylko do momentu kiedy Twój brzuch jest płaski, jeżeli maleństwo jest na tyle duże, że Twój brzuch zaczyna się pokazywać, napinanie mięśni głębokich brzucha nie jest zalecane. Zalety zajęć prozdrowotnych to profilaktyka kręgosłupa, który z miesiąca na miesiąc będzie znosił coraz większe obciążenie.

Ostatnie 3- 4 tygodnie przed porodem zalecam zrezygnowanie z ćwiczeń wzmacniających i przygotowanie ciała do porodu.